Ana içeriğe atla

Erişilebilirlik

2021'de ÖzU'nün fiziksel, teknolojik ve kültürel olarak engelli bireyler için erişilebilir olmasını sağlamak, odaklanılan önemli bir alan olarak kaldı. 2021/22 akademik yılında 7.429 öğrencinin %91'i (6739), bir tür burs veya öğrenim yardımı aldı. 

ÖzU, bireysel eğitim destek planları, uzman danışmanlar, zihinsel iyilik programları, mentorluk ve staj imkanları, ile erişilebilir öğretim ve öğrenme materyalleri aracılığıyla engelli binlerce öğrenci için dahililiği teşvik etmektedir. 

 

Engelsiz Birimi 

Psikolojik Danışmanlık Hizmetleri bünyesinde düzenlenen Engelsiz Birimi, üniversitede sunulan tüm hizmetlere ve fırsatlara erişimi kolaylaştırmayı amaçlar ve özel bakıma, danışmana ve desteklere ihtiyaç duyan öğrencilerin üniversite yaşamında aktif katılımlarını sağlamak için diğer birimlerle işbirliği yapar. Standart destek hizmetlerine ek olarak, Engelsiz Birimi, yaratıcı drama atölyeleri, sanat terapisi atölyeleri, seminerler, oyunlar, konuşmalar, paylaşım grupları, film gösterimleri ve engellilik konusundaki farkındalık etkinlikleri gibi etkinlikler düzenler. 

2022/23 akademik yılında, bu birim, öğrencilerin engel türlerine göre 40 öğrenciye hizmet verdi. Toplamda, sanat terapisi atölyeleri, film gösterimi, paylaşım grupları, seminer, konuşma, oyun ve stand gibi 7 farklı türde 10 etkinlik düzenlendi. Bu etkinliklere 79 öğrenci katıldı. 

 

MyÖzÜ Kampüs Navigasyon 

Özyeğin Üniversitesi, kendi mobil uygulamalarına (MyÖzU) fiziksel engelli bireyler için erişilebilir yolları gösteren bir navigasyon sistemi ekleyerek başka bir adım atmıştır.