2C1N Projesinin Pilot Senesi Çalışmaları Tamamlandı

Haberler

Sanat Aracılığıyla Ortak Geleceğimizi Düşünmek

2021 Oryantasyon Programı bu yıl pandemi sebebiyle çevrimiçi gerçekleştirildi. Sürdürülebilirlik Platformu olarak Dünya Saati etkinlikleri programı çerçevesinde, ‘Sanat Aracılığıyla Ortak Geleceğimizi Düşünmek’ başlığı altında 7 eşzamanlı çevrimiçi atölye gerçekleştirdik.

İklim krizi çağında sanatın ne anlam ifade edeceğinden başlayarak, yoksulluk, eğitim, açlık, toplumsal cinsiyet eşitliği, yoksulluk, kent vb ortak geleceğimizi şekillendiren konuları üniversite koridorlarında yer alan eserler ve güncel sanat hareketleri üzerinden konuştuk.

#sanat #antroposen #atroposençağı #ortakgelecek

Detaylı Bilgi

2C1N Projesi’nin Pilot Çalışması Tamamlandı

ÖzÜ Sürdürülebilirlik Platformu olarak akademik partnerliğini üstlendiğimiz 2C1N Projesi’nin pilot çalışması tamamlandı. 

Özyeğin Üniversitesi ve Zorlu Holding’in paydaşlarından olduğu, 90 liseli gencin değişim taleplerini uluslararası karar vericilere iletmek üzere hazırladıkları raporun lansman etkinliği 12 Ağustos Dünya Gençlik Günü’nde Özyeğin Üniversitesi’nde gerçekleşti. Etkinliğin kaydını Simurg Derneği Youtube kanalından izleyebilirsiniz. 

Proje raporlarına ulaşmak için https://2c1night.org/ sayfasını ziyaret edebilirsiniz.

Detaylı Bilgi

8. Yerel ve Kırsal Kalkınma Uzmanlık Sertifika Programı / 2021

23 - 27 Ağustos

Zoom Platformu

Özyeğin Üniversitesi olarak bu yıl 8.’si düzenlediğimiz Yerel ve Kırsal Kalkınma Uzmanlık Eğitimi Sertifika Programı’nın duyurusunu paylaşmaktan mutluluk duyuyoruz. Bu yıl program sizlerin aktif katılımınıza olanak sağlayacak yeniliklerle hazırlandı. 23-27 Ağustos tarihleri arasında gerçekleşecek sertifika programının içeriği ve katılım koşulları hakkında detaylı bilgiye ulaşmak için aşağıdaki bağlantıya tıklayabilirsiniz. 

 

Yerel ve Kırsal Kalkınma Uzmanlık Eğitimi Sertifika Programı 2021 / (Başvuru Formu) 

 

Sertifika programımız, alanlarında yetkin akademisyenler tarafından verilecek derslerle beraber, paneller, söyleşiler ve atölye çalışmalarına ev sahipliği yapacaktır. Program sonunda katılımcılar Özyeğin Üniversitesi Yerel ve Kırsal Kalkınma Uzmanlık Eğitimi Sertifikası’nı almaya hak kazanacaklardır. Sorularınız için murat.bayramoglu@ozyegin.edu.tr ve okan.pala2@ozyegin.edu.tr ile iletişime geçebilirsiniz.

Detaylı Bilgi

Sürdürülebilirlik Sohbetleri İlham Serisi – 1 Elibelinde Tarım: Tarımda Bir Kadın Girişimi Örneği

9 Mart Salı 15:40 - 16:30

Zoom Platformu

Elibelinde Tarım'ın kurucusu olan Aslı Aksoy'un konuşmacılığını yaptığı Sürdürülebilirlik Sohbetleri İlham Serisi'nin ilk webinarı “Elibelinde Tarım: Tarımda Bir Kadın Girişimi Örneği” , 9 Mart Salı günü 15.40-16.30 saatleri arasında Uygulamalı Bilimler Yüksekokulu Öğretim Üyesi Candan Türkkan kolaylaştırıcılığında Zoom üzerinden gerçekleştirildi.

Detaylı Bilgi

“Şiddetsiz Erkeklik Atölyeleri El Kitabı” Online Erişime Açıldı

Özyeğin Üniversitesi ve Eleştirel Erkeklik İncelemeleri İnisiyatifi (EEİİ) tarafından hazırlanan “Şiddetsiz Erkeklik Atölyeleri El Kitabı”nın çevrimiçi tanıtım toplantısı 30 Ocak 2021’de gerçekleştirildi.   

Zoom üzerinden gerçekleştirilen ve EEİİ’nin YouTube kanalından da canlı olarak yayınlanan tanıtım toplantısı toplam 700’ün üzerinde dinleyici tarafından takip edildi.

Detaylı Bilgi

ÖzÜ Toplumsal Cinsiyet Eşitliği Birimi RINGS’e Türkiye’den Üye Olan İlk Kurum Oldu

Özyeğin Üniversitesi Toplumsal Cinsiyet Eşitliği Birimi The International Research Association of Institutions of Advanced Gender Studies (RINGS) ağına Türkiye’den üye olan ilk kurum oldu. Halen 32 ülkeden 60’tan fazla üyesi olan RINGS 2014 yılında, İsveç’ten Karlstad, Linköping ve Örebro üniversitelerinin iş birliğine dayanan Thematic Gender Studies Enstitüsü’nün çatısı altında kurulmuştur.

Bu amaçlar doğrultusunda, RINGS üyeleri her yıl düzenlenen ve üye kurumların ev sahipliğinde gerçekleşen konferanslarda bir araya gelmektedirler. 2020 yılında Covid-19 pandemisi dolayısıyla yalnızca çevrimiçi Genel Kurul toplantısı düzenlenecek, bu etkinliğe Özyeğin Üniversitesi Toplumsal Cinsiyet Eşitliği Birimi de üye sıfatıyla katılım sağlayacaktır.

 

 

Detaylı Bilgi

Yerel ve Kırsal Kalkınma Sertifika Programları Tamamlandı

24-28 Ağustos & 31 Ağustos-3 Eylül 2020 

Zoom Platformu

Yerel ve kırsal kalkınma, tarım, gıda ve ekoloji politikaları alanlarında yeni bir vizyon kazandırma, işlevsel bilgiyi erişilir kılma ve ağlar kurma amacını taşıyan sertifika programları başarıyla tamamlandı. İlki 24-28 Ağustos, ikincisi 31 Ağustos-3 Eylül tarihleri arasında gerçekleşti. Programlara Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı, Tarım ve Orman Bakanlığı, Kalkınma Ajansları, Bölgesel Kalkınma İdareleri, uluslararası ve ulusal sivil toplum kuruluşları ve üniversitelerden toplam 126 kişi katıldı. Kırsalda toplumsal cinsiyet eşitliğinden, gençlik ve istihdam politikalarına; ekolojik sürdürülebilirlikten, örgütlenme deneyimlerine kadar geniş bir spektrumunu kapsayan programlar atölye çalışmalarına ve panellere ev sahipliği yaptı.

Detaylı Bilgi

ÖzÜ - TÜSİAD Sürdürülebilir Kalkınma Forumu Araştırması Türkiye’nin Sürdürülebilirlikteki En İyi Uygulama Örnekleri Arasında

15 Temmuz 2019

Türkiye, Birleşmiş Milletler Sürdürülebilir Kalkınma Hedefleri’ne dönük gelişmesini özetlediği 2. Gönüllü Ulusal Gözden Geçirme Raporu’nu (VNR) 15 Temmuz 2019 tarihinde New York’ta Birleşmiş Milletler Yüksek Düzeyli Siyasi Forumu’nda (HLPF) sundu.

Raporda Sürdürülebilir Kalkınma Hedefi 9 - ‘’Sanayi, Yenilikçilik ve Altyapı’’ için iyi uygulama örneği olarak Özyeğin Üniversitesi - TÜSİAD Sürdürülebilir Kalkınma Forumu tarafından yürütülen Sektörel Sürdürülebilirlik Araştırması yer aldı.