blank.png
Özyeğin Üniversitesi’ne 3 ödül birden
Triple - E Awards’dan
blank.png
Vakıf Üniversiteleri Arasında Türkiye Birincisi Oldu
Özyeğin Üniversitesi “GreenMetric 2019 Sıralaması”nda
blank.png
Yeşil Kampüs:
ÖzÜ Çekmeköy Kampüsü

Haberler

İnsan Odaklı Tasarım Atölyesi - Biyofilik Tasarım Atölye Programı

17 Aralık Salı, 09:30 – 13:30

Özyegin Üniversitesi ÖzÜ X - B04

İnsan Odaklı Tasarım Atölyesi kapsamında, insanların doğayla bağlantılı olma ihtiyacı anlamına gelen 'biyofili' ve bu mekansal ihtiyacı karşılayan 'biyofilik tasarım' kavramı tartışılacaktır. İnsan Odaklı Tasarım Atölyesi; doğanın mekanlara dahil edildiği tasarımların insanlar üzerindeki etkisine dair araştırma sonuçlarıyla beraber biyofilik tasarımın 14 desenini detaylı tanımlarını öğrencilere aktaracak.

Atölyede kullanılacak tüm materyaller Interface firması tarafından tedarik edilecektir. Katılan öğrencilerin temel maket malzemelerini (makas, maket bıçağı, yapıştırıcı kalem vs) getirmeleri yeterli olacaktır.

Sürdürülebilirlik Atölyesi - İklim Değişikliği ve İş Dünyası: Şirketler İçin Risk mi Fırsat mı? Sertifikalı Atölye Programı

14 Aralık 2019 Cumartesi, 09:30 – 17:30

Özyegin Üniversitesi ÖzÜ X - B27

TSKB ve Escarus işbirliği ile yürütülen Sürdürülebilirlik Atölyesi üniversitelerle yapılan bir “sürdürülebilirlik okuryazarlık” programıdır.Atölyenin amacı geleceğin çalışanları olan öğrenciler ile bugünden iletişim kurarak sürdürülebilirlik kavramı hakkında bilinç düzeyinin artmasına katkıda bulunmak, sürdürülebilirliğin farklı perspektiflerden algılanması ve yorumlanması için bir platform oluşturmaktır. 


*İklim Değişikliği ve İş Dünyası: Şirketler İçin Risk mi Fırsat mı? Konulu sürdürülebilirlik atölyesi tüm fakültelerin 3. ve 4. sınıf katılımına açıktır.
*Başvuru için öğrencilerden CV beklenmektedir. CV'si olmayan öğrencilerin ÖzÜ formatlı CV'lerini onaylatmaları gerekmektedir.
*Kontenjan 40 kişiyle sınırlıdır.
*Son Başvuru Tarihi: 4 Aralık 2019, Çarşamba

Sustainability Talk 11 - 'ATIK'

29 Kasım Cuma, 13:00 – 14:00

Özyegin Üniversitesi ÖzÜ X - B27

HSE'nin koordinatörü Hikmet Taşdemir’in konuşmacılığını yapacağı Sürdürülebilirlik Konuşmaları serisinin 11.sini ‘Atık’ başlığı ile 29 Kasım Cuma günü 13:00 - 14:00 saatleri arasında ÖzÜ X B27’de gerçekleştiriyoruz. Konuşma boyunca Özyeğin’in atıklarından, atık döngüsünden, geri dönüşüm ve ileri dönüşümdeki uygulamalarından bahsedeceğiz. Etkinlik herkesin katılımına açıktır.

 

Sürdürülebilirlik Çalıştayları 1 - Ulaşımda Sosyo-Teknik Etkileşimler | İnsan x Taşıt x Mobil Teknolojiler

31 Ekim 2019, ÖzÜ - X, 09:30 - 16:00

Sürdürülebilirliğin farklı boyutlarını disiplinler arası bir açıdan düşünmek ve politika/çözüm önerileri üretmek amacıyla kentsel ulaşım özelinde tek gün farklı boyutlara yenilikçi bir metotla odaklandığımız bir çalıştay düzenledik.

Çalıştayda teknoloji ve toplum arasındaki ilişkiyi İstanbul’daki ulaşım özelinde ele aldık. Ulaşımda Sosyo-Teknik Etkileşimler Çalıştayı’nı 31 Ekim Dünya Kentler Günü’nde gerçekleştirmiş olmak da bizim için ayrıca anlamlıydı.

Bu çalıştay ile kentsel ulaşım ile ilgili farklı tarafların, örneğin otomobil üreticileri, STK’lar, yerel yönetim, akademisyenler, mobil uygulamalar, medya vb., bir araya gelmesi çok boyutlu sorunları ve çözüm önerilerini kolektif zeminde tartışmamıza olanak sağladı.

Türkiye'de Tarım, Gıda ve Değişen/meyen Pratikler

16 Ekim 2019 - Dünya Gıda Günü Konferansı

Birleşmiş Milletler Gıda ve Tarım Örgütü'nün (FAO) kuruluş tarihi olan 16 Ekim, her yıl Dünya Gıda Günü olarak kutlanmaktadır. Bu bağlamda, Özyeğin Üniversitesi bünyesinde, 2030 yılına kadar açlık ve yetersiz beslenmenin her biçimini sona erdirmeyi ve başta çocuklar olmak üzere tüm insanların yıl boyunca yeterli besine sahip olmasını amaçlayan Açlığa Son (Sürdürülebilir Kalkınma Hedefi 2) kapsamındaki alt hedefleri tartışmak adına "Türkiye'de Tarım, Gıda ve Değişen/meyen Pratikler" başlıklı bir konferans düzenlendi. Konferans, Türkiye’deki tarımsal dönüşümün farklı yönleri ile gıda sistemleri arasındaki ilişkiyi inceleme amacındaydı.

6. Yerel ve Kırsal Kalkınma Uzmanlık Eğitimi Sertifika Programı

9 - 13 Eylül 2019 

Hüsnü M. Özyeğin Vakfı ve Özyeğin Üniversitesi işbirliğinde “Yerel ve Kırsal Kalkınma Uzmanlık Eğitimi Sertifika Programı 9 - 13 Eylül tarihleri arasında düzenlendi. 

Bu yıl 6.sı düzenlediğimiz sertifika programı, alanlarında yetkin akademisyenler tarafından verilen derslerle beraber, 3 panel, 2 atölye çalışması ve 1 teknik geziye de ev sahipliği yaptı.

Program sonunda katılımcılar Özyeğin Üniversitesi Yerel ve Kırsal Kalkınma Uzmanlık Eğitimi Sertifikası’nı almaya hak kazandılar.

ÖzÜ- TÜSİAD Sürdürülebilir Kalkınma Forumu Araştırması Türkiye'nin Sürdürülebilirlikteki En İy Uygulama Örnekleri Arasında

15 Temmuz 2019

Türkiye, Birleşmiş Milletler Sürdürülebilir Kalkınma Hedefleri'ne dönük gelişmesini özetlediği 2. Gönüllü Ulusal Gözden Geçirme Raporu'nu (VNR) 15 Temmuz 2019 tarihinde New York'ta Birleşmiş Milletler Yüksek Düzeyli Siyasi Forumu'nda (HLPF) sundu.

Raporda Sürdürülebilir Kalkınma Hedefi 9- "Sanayi, Yenilikçi ve Altyapı" için iyi uygulama örneği olarak Özyeğin Üniversitesi -TÜSİAD Sürdürülebilir Kalkınma Forumu tarafından yürütülen Sektörel Sürdürebilirlik Araştırması yer aldı.