Haberler

Sürdürülebilirlik Sohbetleri İlham Serisi – 1 Elibelinde Tarım: Tarımda Bir Kadın Girişimi Örneği

9 Mart Salı 15:40 - 16:30

Zoom Platformu

Elibelinde Tarım'ın kurucusu olan Aslı Aksoy'un konuşmacılığını yaptığı Sürdürülebilirlik Sohbetleri İlham Serisi'nin ilk webinarı “Elibelinde Tarım: Tarımda Bir Kadın Girişimi Örneği” , 9 Mart Salı günü 15.40-16.30 saatleri arasında Uygulamalı Bilimler Yüksekokulu Öğretim Üyesi Candan Türkkan kolaylaştırıcılığında Zoom üzerinden gerçekleştirildi.

Detaylı Bilgi

“Şiddetsiz Erkeklik Atölyeleri El Kitabı” Online Erişime Açıldı

Özyeğin Üniversitesi ve Eleştirel Erkeklik İncelemeleri İnisiyatifi (EEİİ) tarafından hazırlanan “Şiddetsiz Erkeklik Atölyeleri El Kitabı”nın çevrimiçi tanıtım toplantısı 30 Ocak 2021’de gerçekleştirildi.   

Zoom üzerinden gerçekleştirilen ve EEİİ’nin YouTube kanalından da canlı olarak yayınlanan tanıtım toplantısı toplam 700’ün üzerinde dinleyici tarafından takip edildi.

Detaylı Bilgi

ÖzÜ Toplumsal Cinsiyet Eşitliği Birimi RINGS’e Türkiye’den Üye Olan İlk Kurum Oldu

Özyeğin Üniversitesi Toplumsal Cinsiyet Eşitliği Birimi The International Research Association of Institutions of Advanced Gender Studies (RINGS) ağına Türkiye’den üye olan ilk kurum oldu. Halen 32 ülkeden 60’tan fazla üyesi olan RINGS 2014 yılında, İsveç’ten Karlstad, Linköping ve Örebro üniversitelerinin iş birliğine dayanan Thematic Gender Studies Enstitüsü’nün çatısı altında kurulmuştur.

Bu amaçlar doğrultusunda, RINGS üyeleri her yıl düzenlenen ve üye kurumların ev sahipliğinde gerçekleşen konferanslarda bir araya gelmektedirler. 2020 yılında Covid-19 pandemisi dolayısıyla yalnızca çevrimiçi Genel Kurul toplantısı düzenlenecek, bu etkinliğe Özyeğin Üniversitesi Toplumsal Cinsiyet Eşitliği Birimi de üye sıfatıyla katılım sağlayacaktır.

 

 

Detaylı Bilgi

Yerel ve Kırsal Kalkınma Sertifika Programları Tamamlandı

24-28 Ağustos & 31 Ağustos-3 Eylül 2020 

Zoom Platformu

Yerel ve kırsal kalkınma, tarım, gıda ve ekoloji politikaları alanlarında yeni bir vizyon kazandırma, işlevsel bilgiyi erişilir kılma ve ağlar kurma amacını taşıyan sertifika programları başarıyla tamamlandı. İlki 24-28 Ağustos, ikincisi 31 Ağustos-3 Eylül tarihleri arasında gerçekleşti. Programlara Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı, Tarım ve Orman Bakanlığı, Kalkınma Ajansları, Bölgesel Kalkınma İdareleri, uluslararası ve ulusal sivil toplum kuruluşları ve üniversitelerden toplam 126 kişi katıldı. Kırsalda toplumsal cinsiyet eşitliğinden, gençlik ve istihdam politikalarına; ekolojik sürdürülebilirlikten, örgütlenme deneyimlerine kadar geniş bir spektrumunu kapsayan programlar atölye çalışmalarına ve panellere ev sahipliği yaptı.

Detaylı Bilgi

Salgın ve Sorumluluk: Şirket, Toplum, Devlet - Sürdürülebilirlik Konuşmaları 15

15 Temmuz 2020 15:00 - 16:00 

Zoom Platformu

Sürdürülebilirlik Konuşmaları” serisinin 15.si pandemi koşullarında şirketlerin toplum yararına dönük davranışlarına odaklandı. Panelin kolaylaştırıcısı Prof. Dr. Ümit Özlale (Özyeğin Üniversitesi Ekonomi Bölümü Başkanı) panelistler ise Yasemin Sırali (Özyeğin Sosyal Yatırımlar), Doç. Dr. Evren Balta (Özyeğin Üniversitesi Uluslararası İlişkiler Bölümü Başkanı) ve Dr. Emre Soyer (Soyer Decision Advisory).

 

Detaylı Bilgi

Toplumsal Çeşitlilik: LGBTIQ+ Farkındalık Projesi Tamamlandı

4 Mart-1 Mayıs 2020

Psikoloji bölümü 3. Sınıf öğrencimiz Uğur Cihat Özküsen’in, Meridian International Center ve Department of State partnerliğinde düzenlenen “The Study of the U.S. Institute (SUSI) Student Leaders" programı kapsamında hazırladığı Toplumsal Çeşitlilik temalı LGBTIQ+ Farkındalık projesi, Sürdürülebilirlik Platformu Toplumsal Eşitlik Kümesi çatısı altında, 4 Mart-1 Mayıs 2020 tarihleri arasında gerçekleştirildi.

Detaylı Bilgi

Pandemi Koşullarında Yeni Bir Gıda Rejiminin Olanakları- Sürdürülebilirlik Konuşmaları 14 Webinar

4 Mayıs 17:30 - 18:30 

Zoom Platformu

Yerküre Yerel Çalışmalar Kooperatifi ortaklarından Orkun Doğan ve Olcay Bingöl’ün konuşmacılığını yaptığı Sürdürülebilirlik Konuşmaları’nın 14.sü “Pandemi Koşullarında Yeni Bir Gıda Rejiminin Olanakları” konuşması, 4 Mayıs Pazartesi günü 17.30-18.30 saatleri arasında Sürdürülebilirlik Platformu'ndan Murat Bayramoğlu'nun kolaylaştırıcılığında Zoom üzerinden gerçekleştirildi.

Detaylı Bilgi

ÖzÜ - TÜSİAD Sürdürülebilir Kalkınma Forumu Araştırması Türkiye’nin Sürdürülebilirlikteki En İyi Uygulama Örnekleri Arasında

15 Temmuz 2019

Türkiye, Birleşmiş Milletler Sürdürülebilir Kalkınma Hedefleri’ne dönük gelişmesini özetlediği 2. Gönüllü Ulusal Gözden Geçirme Raporu’nu (VNR) 15 Temmuz 2019 tarihinde New York’ta Birleşmiş Milletler Yüksek Düzeyli Siyasi Forumu’nda (HLPF) sundu.

Raporda Sürdürülebilir Kalkınma Hedefi 9 - ‘’Sanayi, Yenilikçilik ve Altyapı’’ için iyi uygulama örneği olarak Özyeğin Üniversitesi - TÜSİAD Sürdürülebilir Kalkınma Forumu tarafından yürütülen Sektörel Sürdürülebilirlik Araştırması yer aldı.