Ana içeriğe atla

Derin Yoksulluk Ağı ile İşbirliği - Mobil Gıda Bankası Projesi

TİDER (Temel İhtiyaçları Destekleme Derneği) ve Derin Yoksulluk Ağı işbirliğinde yürütülen projede, bir yıl boyunca doğrudan odak alanlar üzerinde çalışmalar gerçekleştirildi. Faaliyetler, temel haklara erişim odaklı olarak ilerledi. Çalıştığımız mahallelerde, hanelerdeki yetişkinlerin ve çocukların belirli ihtiyaçları ve durumları nedeniyle ulaşamadıkları temel hakları ve kamu hizmetlerini belirledik. 

Proje kapsamında, Özyeğin Üniversitesi Hukuk Fakültesi ile işbirliği sağlandı. Bu işbirliği kapsamında üst sınıf hukuk öğrencileri, mentor avukatlar eşliğinde sahada ortaya çıkan ihtiyaçlara dayalı bilgi notları hazırladı, atölye çalışmaları düzenledi ve bireylerin hukuki ihtiyaçları için danışmanlık hizmetleri sağladı. 

Proje kapsamında, TİDER tarafından 1360 gıda paketi, 8 aylık periyotlarla düzenli dağıtım yoluyla hanelere ulaştırıldı. Alınan paket desteklerine ek olarak, çeşitli bağışçılar ve STK'larla işbirliği yapılarak, destek içeriğinin hanelere göre çeşitlendirilmesi sağlandı. Bunlar, giyim, hijyen ürünleri, kırtasiye, sıcak yemek, okul yemekleri, genel hijyen ürünleri ve deterjanların dağıtımını içeriyordu. Projenin bir diğer yönü, hanelere sosyal hizmet mekanizmaları hakkında bilgi vermek, onları yönlendirmek ve bir sosyal hizmet uzmanı tarafından başvuru sürecini izlemekti. Toplamda 380 haneden birer yetişkinle bireysel görüşmeler yapıldı. 

Sosyal hizmet çabaları kapsamında bireylerin kamusal kaynaklara erişimini sağlamak için çaba sarf edildi. İstanbul Büyükşehir Belediyesi (İBB), Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı'na bağlı ilçe Sosyal Hizmet Merkezleri ve valiliklere bağlı Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakıfları (SYDV) yönlendirmeleri yapıldı. İBB'nin gıda kartları, bebek setleri, iş bulma ofisleri ve engelli bireylere destek gibi hizmetleri hakkında bilgi verildi ve 144 birey bu hizmetlere ulaşabildi. 

Sancaktepe ve Çekmeköy Sosyal Hizmet Müdürlükleri tarafından sağlanan engelli bakımı, engelli maaşı, yaşlı maaşı ve sosyal ekonomik destek hizmetleri almaya yönlendirilen 53 birey destek almaya başladı. Hanelere, ilçe valiliklerinden ve SYDV'lerden ocak, kömür, elektrik faturası ve nakit yardım alınabilecek destekler hakkında bilgi verildi ve 54 birey bu destekleri almaya yönlendirildi.