Ana içeriğe atla

Sürdürülebilirlikle İlgili Kurumsal Başarılar

Birleşmiş Milletler Sürdürülebilir Kalkınma Amaçları(SKA) doğrultusunda topluma yaptıkları katkılar açısından üniversiteleri her SKA özelinde sıralayan "THE Impact Ranking” 2022 sonuçlarına göre Özyeğin Üniversitesi, genel sıralamada Türkiye’nin en iyi vakıf üniversitesi oldu. Yükseköğretim derecelendirme kuruluşu sonuçları açıklandı. ÖzÜ Türkiye’den sıralamaya giren 58 üniversite arasında 8. sırada yer aldı ve dünyada değerlendirmeye alınan 1406 üniversite arasında 301-400 bandında yer aldı.
Özyeğin Üniversitesi ayrıca 4 SKA’da dünyada ilk 200 üniversitenin arasında yer alma başarısı elde etti. İlk 200’de yer aldığı alanlar ise ""Erişilebilir ve Temiz Enerji-SKA 7", "İnsana Yakışır İş ve Ekonomik Büyüme-SDG 8", "Sürdürülebilir Şehirler ve Topluluklar-SKc 11" ile "Barış ve Adalet-SKA 16" oldu. ÖzÜ SKA 11 ve SKA 16’da Türkiye’nin en iyi üniversitelerinden biri oldu.


Dünyadaki üniversiteleri enerji, geri dönüşüm, altyapı, iklim değişikliği, su kaynakları, ulaşım ve eğitim gibi farklı alanlarda değerlendiren Greenmetric Üniversite sıralamalarında  son dört yıldır ÖzÜ, Dünyanın en yeşil 100 üniversitesi içinde yer alırken, Türkiye’deki vakıf üniversiteleri arasında birinci sırada yerini korumaktadır.
Üniversitenin ilk yıllarında iklim değişikliğine yönelik araştırmalarda öncü rol oynayacak Enerji, Çevre ve Ekonomi Merkezi (EÇEM) ve sürdürülebilir kampüs uygulamaları için Güvenli Yaşam ve Çevre (HSE) Departmanları kuruldu. ISO 14001 Çevre Yönetim Sistemi ve ISO 45001 Güvenli Yaşam/Çalışma (İş Sağlığı Güvenliği) Yönetim Sistemi belgelerini almaya hak kazanmış ilk Türk üniversitesi oldu. 


3. nesil girişimci üniversitelerin toplumsal faydalarına dikkat çekmek ve üniversitelerin Birleşmiş Milletler Sürdürülebilir Kalkınma Hedeflerine katkıları açısından farkındalık yaratmak amacıyla verilen Triple-E (Awards on Entreprenuership and Engagement Excellence in Higher Education) ödül programında 3 alanda da finale kaldı. Triple-E üniversiteleri kurumsal düzeyde girişimcilik ve topluma olan katkıları bakımından değerlendirmek üzere dünyanın ilk akreditasyon programını hayata geçiren ACEEU (Accreditation Council for Entrepreneurial and Engaged Universities) tarafından verilmektedir. Asya- Pasifik bölgesindeki tüm üniversiteler arasında, ÖzÜ, ÖzÜ-X Binası ile ‘Yenilikçilik ve İş Birliği Mekanı’ kategorisinde birinci, ‘Yeşil Üniversite’ kategorisinde üçüncü olurken, EÇEM’in NextGEN Projesi ile ‘Toplumsal Sorumluluk Girişimi’ kategorisinde onursal mansiyon’un sahibi oldu.
 

Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı tarafından Türkiye’nin rekabet gücünün artırılmasına yönelik işletmelerdeki verimlilik çalışmalarını desteklemek ve bu alanda gerçekleştirilen projeleri teşvik etmek amacıyla düzenlenen 2019 Verimlilik Ödüllerinde ‘Kamu’ kategorisi ödülünün sahibi, Özyeğin Üniversitesi Enerji, Çevre ve Ekonomi Merkezi (EÇEM) oldu. EÇEM, yürüttüğü Avrupa Birliği 7. Çerçeve Projesi NEED4B: Yeni Binalarda Enerji Verimliliği Metodolojisi ve Yüksek Performans Hedefli Çalışmaların Yeni Binalara Uygulanması Projesinin Türkiye’deki uygulama örneği olarak inşa edilen ÖzÜ ScOLa Binası ile bu ödüle layık görüldü.
 

  • 2023- Birleşmiş Milletler Küresel İlkeler Sözleşmesi'nin (UN Global Compact) imzacısı olarak uluslararası raporlama standartlarına uygun (GRI; UNCTAD, ISAR C1.1 (2022)ILO C155 Occupational Safety and Health Convention vb) ilk Geliştirilmiş İlerleme Raporu yayınlandı.
  • 2023- 2022 Sürdürülebilirlik Kalkınma Amaçları Raporu kamu ile paylaşıldı.
  • 2022- THE Impact Dünya Sıralamasında “Türkiye’deki Toplumsal Etkisi En Yüksek Vakıf Üniversitesi” unvanı
  • 2022- 2021 Sürdürülebilirlik Kalkınma Amaçları Raporu kamu ile paylaşıldı.
  • 2022 - “GreenMetric Dünya Üniversite Sıralaması’nda Türk vakıf üniversiteleri arasında dört yıldır ard arda birincilik
  • 2021- GRI Standartlarında hazırlanan ilk ÖzÜ 2020 Sürdürülebilirlik Raporu yayınlandı
  • 2020 - “Sıfır Atık Belgesi” Almaya Hak Kazanan İlk Üniversite
  • 2019- THE Impact Dünya Sıralamasında “Toplumsal Etkisi En Yüksek Türk Üniversitesi” unvanı.
  • 2019 - “GreenMetric Dünya Üniversite Sıralaması’nda Türk vakıf üniversiteleri arasında birincilik.