blank.png
Yeşil Kampüs:
ÖzÜ Çekmeköy Kampüsü
blank.png
Çalışma
Envanteri
blank.png
ÖzÜ - TÜSİAD SKF
Sektörel Sürdürülebilirlik
Araştırması

Haberler

Sürdürülebilirlik Atölyesi - İklim Değişikliği ve İş Dünyası: Şirketler İçin Risk mi Fırsat mı? Sertifikalı Atölye Programı

14 Aralık 2019 Cumartesi, 09:30 – 17:30

Özyegin Üniversitesi ÖzÜ X - B27

TSKB ve Escarus işbirliği ile yürütülen Sürdürülebilirlik Atölyesi üniversitelerle yapılan bir “sürdürülebilirlik okuryazarlık” programıdır. Program kapsamında öğrencilere birebir sürdürülebilirlikte ölçümleme vakaları verilir ve bir simülasyon çalışması yapılır. Bu sayede sürdürülebilirliğin somut verilerle hesaplanması sağlanır.

Detaylı Bilgi

Sürdürülebilirlik Çalıştayları 1 - Ulaşımda Sosyo-Teknik Etkileşimler | İnsan x Taşıt x Mobil Teknolojiler

31 Ekim 2019, ÖzÜ - X, 09:30 - 16:00

Sürdürülebilirliğin farklı boyutlarını disiplinler arası bir açıdan düşünmek ve politika/çözüm önerileri üretmek amacıyla kentsel ulaşım özelinde tek gün farklı boyutlara yenilikçi bir metotla odaklandığımız bir çalıştay düzenledik.

Çalıştayda teknoloji ve toplum arasındaki ilişkiyi İstanbul’daki ulaşım özelinde ele aldık. Ulaşımda Sosyo-Teknik Etkileşimler Çalıştayı’nı 31 Ekim Dünya Kentler Günü’nde gerçekleştirmiş olmak da bizim için ayrıca anlamlıydı.

Bu çalıştay ile kentsel ulaşım ile ilgili farklı tarafların, örneğin otomobil üreticileri, STK’lar, yerel yönetim, akademisyenler, mobil uygulamalar, medya vb., bir araya gelmesi çok boyutlu sorunları ve çözüm önerilerini kolektif zeminde tartışmamıza olanak sağladı.

Türkiye'de Tarım, Gıda ve Değişen/meyen Pratikler

16 Ekim 2019 - Dünya Gıda Günü Konferansı

Birleşmiş Milletler Gıda ve Tarım Örgütü'nün (FAO) kuruluş tarihi olan 16 Ekim, her yıl Dünya Gıda Günü olarak kutlanmaktadır. Bu bağlamda, Özyeğin Üniversitesi bünyesinde, 2030 yılına kadar açlık ve yetersiz beslenmenin her biçimini sona erdirmeyi ve başta çocuklar olmak üzere tüm insanların yıl boyunca yeterli besine sahip olmasını amaçlayan Açlığa Son (Sürdürülebilir Kalkınma Hedefi 2) kapsamındaki alt hedefleri tartışmak adına "Türkiye'de Tarım, Gıda ve Değişen/meyen Pratikler" başlıklı bir konferans düzenlendi. Konferans, Türkiye’deki tarımsal dönüşümün farklı yönleri ile gıda sistemleri arasındaki ilişkiyi inceleme amacındaydı.

6. Yerel ve Kırsal Kalkınma Uzmanlık Eğitimi Sertifika Programı

9 - 13 Eylül 2019 

Hüsnü M. Özyeğin Vakfı ve Özyeğin Üniversitesi işbirliğinde “Yerel ve Kırsal Kalkınma Uzmanlık Eğitimi Sertifika Programı 9 - 13 Eylül tarihleri arasında düzenlendi. 

Bu yıl 6.sı düzenlediğimiz sertifika programı, alanlarında yetkin akademisyenler tarafından verilen derslerle beraber, 3 panel, 2 atölye çalışması ve 1 teknik geziye de ev sahipliği yaptı.

Program sonunda katılımcılar Özyeğin Üniversitesi Yerel ve Kırsal Kalkınma Uzmanlık Eğitimi Sertifikası’nı almaya hak kazandılar.

ÖzÜ- TÜSİAD Sürdürülebilir Kalkınma Forumu Araştırması Türkiye'nin Sürdürülebilirlikteki En İy Uygulama Örnekleri Arasında

15 Temmuz 2019

Türkiye, Birleşmiş Milletler Sürdürülebilir Kalkınma Hedefleri'ne dönük gelişmesini özetlediği 2. Gönüllü Ulusal Gözden Geçirme Raporu'nu (VNR) 15 Temmuz 2019 tarihinde New York'ta Birleşmiş Milletler Yüksek Düzeyli Siyasi Forumu'nda (HLPF) sundu.

Raporda Sürdürülebilir Kalkınma Hedefi 9- "Sanayi, Yenilikçi ve Altyapı" için iyi uygulama örneği olarak Özyeğin Üniversitesi -TÜSİAD Sürdürülebilir Kalkınma Forumu tarafından yürütülen Sektörel Sürdürebilirlik Araştırması yer aldı.