ÖzÜ, sürdürülebilirlik konusunda hem üniversitenin bilgi birikimini arttırmak hem de bilgi yayılımını sağlamak üzere çeşitli etkinlikler düzenlemektedir. Bu etkinliklerden bir tanesi “Sürdürülebilirlik Konuşmaları” seminer serisidir. Çok boyutlu bir konu olan sürdürülebilirliğin, farklı disiplinlerden konunun uzmanı konuşmacılar ile ele alındığı seminer serisi ayrıca katılımcı ve interaktif tartışmalarla da etkisini arttırmaktadır. Geçmişte düzenlenen ve gelecekte düzenlenecek etkinliklere buradan ulaşabilir, gelecekteki seminerlerden haberdar olmak için iletişim listemize kayıt olabilirsiniz.

Geçmiş Etkinlikler

2030'a Yenilenebilir Enerji Penceresinden Bakış | Sürdürülebilirlik Konuşmaları Serisi

’'2030'a Yenilenebilir Enerji Penceresinden Bakış’’ başlıklı Sürdürülebilirlik Konuşması’nda, Özyeğin Üniversitesi Elektrik - Elektronik Mühendisliği Bölümü’nde Doktor Öğretim Üyesi olarak görev yapan Göktürk Poyrazoğlu’nu konuk ediyoruz.

Detaylı Bilgi

Nedir Bu İklim Krizi Dediğimiz? | Sürdürülebilirlik Konuşmaları Serisi

‘’Nedir Bu İklim Krizi Dediğimiz?’’ başlıklı Sürdürülebilirlik Konuşması’nda, Birleşik Krallık merkezli bir düşünce kuruluşu olan E3G’de enerji dönüşümü araştırmacısı olarak görev yapan Öykü Şenlen Gündoğan’ı konuk ediyoruz. 

Detaylı Bilgi

Sürdürülebilirlik Konuşmaları Serisi | 2021-2022 Güz Dönemi Programı

Özyeğin Üniversitesi Sürdürülebilirlik Platformu olarak, sürdürülebilirlik konusunda hem üniversitenin bilgi birikimini arttırmak hem de bilgi yayılımını sağlamak üzere düzenlediğimiz çeşitli etkinliklerden biri de “Sürdürülebilirlik Konuşmaları” seminer serisidir. Çok katmanlı kompleks bir konu olan sürdürülebilirliğin, farklı disiplinlerden konuya yenilikçi yaklaşımlarla dokunan konuşmacılar ile ele alındığı seminer serisi ayrıca zemin hazırladığı interaktif tartışmalarla da etkisini arttırmaktadır. 

Detaylı Bilgi

Sanat Aracılığıyla Ortak Geleceğimizi Düşünmek

2021 Oryantasyon Programı bu yıl pandemi sebebiyle çevrimiçi gerçekleştirildi. Sürdürülebilirlik Platformu olarak Dünya Saati etkinlikleri programı çerçevesinde, ‘Sanat Aracılığıyla Ortak Geleceğimizi Düşünmek’ başlığı altında 7 eşzamanlı çevrimiçi atölye gerçekleştirdik.

İklim krizi çağında sanatın ne anlam ifade edeceğinden başlayarak, yoksulluk, eğitim, açlık, toplumsal cinsiyet eşitliği, yoksulluk, kent vb ortak geleceğimizi şekillendiren konuları üniversite koridorlarında yer alan eserler ve güncel sanat hareketleri üzerinden konuştuk.

#sanat #antroposen #atroposençağı #ortakgelecek

Detaylı Bilgi

2C1N Projesi’nin Pilot Çalışması Tamamlandı

ÖzÜ Sürdürülebilirlik Platformu olarak akademik partnerliğini üstlendiğimiz 2C1N Projesi’nin pilot çalışması tamamlandı. 

Özyeğin Üniversitesi ve Zorlu Holding’in paydaşlarından olduğu, 90 liseli gencin değişim taleplerini uluslararası karar vericilere iletmek üzere hazırladıkları raporun lansman etkinliği 12 Ağustos Dünya Gençlik Günü’nde Özyeğin Üniversitesi’nde gerçekleşti. Etkinliğin kaydını Simurg Derneği Youtube kanalından izleyebilirsiniz. 

Proje raporlarına ulaşmak için https://2c1night.org/ sayfasını ziyaret edebilirsiniz.

Detaylı Bilgi

Sürdürülebilirlik Sohbetleri İlham Serisi – 1 Elibelinde Tarım: Tarımda Bir Kadın Girişimi Örneği

9 Mart Salı, 15:40 – 16:30

Zoom Platformu

Elibelinde Tarım'ın kurucusu olan Aslı Aksoy'un konuşmacılığını yaptığı Sürdürülebilirlik Sohbetleri İlham Serisi'nin ilk webinarı “Elibelinde Tarım: Tarımda Bir Kadın Girişimi Örneği” , 9 Mart Salı günü 15.40-16.30 saatleri arasında Uygulamalı Bilimler Yüksekokulu Öğretim Üyesi Candan Türkkan kolaylaştırıcılığında Zoom üzerinden gerçekleştirildi.

Detaylı Bilgi

Salgın ve Sorumluluk: Şirket, Toplum, Devlet - Sürdürülebilirlik Konuşmaları 15 Webinar

15 Temmuz 15:00 - 16:00 

Zoom Platformu

Sürdürülebilirlik Konuşmaları” serisinin 15.si pandemi koşullarında şirketlerin toplum yararına dönük davranışlarına odaklanacak. Panelin kolaylaştırıcısı Prof. Dr. Ümit Özlale (Özyeğin Üniversitesi Ekonomi Bölümü Başkanı) panelistler ise Yasemin Sırali (Özyeğin Sosyal Yatırımlar), Doç. Dr. Evren Balta (Özyeğin Üniversitesi Uluslararası İlişkiler Bölümü Başkanı) ve Dr. Emre Soyer (Soyer Decision Advisory).

Detaylı Bilgi

Pandemi Koşullarında Yeni Bir Gıda Rejiminin Olanakları- Sürdürülebilirlik Konuşmaları 14 Webinar

04 Mayıs 17:30 - 18:30 

Zoom Platformu

 Yerküre Yerel Çalışmalar Kooperatifi ortaklarından Orkun Doğan ve Olcay Bingöl’ün konuşmacılığını yaptığı Sürdürülebilirlik Konuşmaları’nın 14.sü “Pandemi Koşullarında Yeni Bir Gıda Rejiminin Olanakları” konuşması, 4 Mayıs Pazartesi günü 17.30-18.30 saatleri arasında Sürdürülebilirlik Platformu'ndan Murat Bayramoğlu'nun kolaylaştırıcılığında Zoom üzerinden gerçekleştirildi.

Detaylı Bilgi

Sürdürülebilirlik Konuşmaları 13- Pandemiden Post-Pandemiye Tarım ve Gıdanın Geleceği

27 Nisan Pazartesi, 14:30-15:30

Zoom Platformu

Sürdürülebilirlik Konuşmaları serisinin 13.sünde pandemiyle birlikte derinleşen kriz koşullarından post-  pandemi sürecine yönelik olası senaryolara uzanan bir çerçevede tarım ve gıdanın geleceği konusuna odaklanıldı. Konuklarımız Yerküre Yerel Çalışmaları Kooperatifi’nden bağımsız araştırmacı Dr. Atakan Büke ve Orta Doğu Teknik Üniversitesi Siyasi Bilimler ve Kamu Yönetimi öğretim üyesi Dr. Aylin Topal oldu. Söyleşinin kolaylaştırıcılığını Özyeğin Üniversitesi Sosyal Bilimler Fakültesi’nden Dr. Öğr. Üyesi Faik Gür üstlendi.

Detaylı Bilgi

“Sürdürülebilirlik için Olanaklar ve Açmazlar: Gıda Güvenliği” / Prof. Dr. Mustafa Koç, Ryerson Üniversitesi

13 Nisan Pazartesi, 18:00-19:00

Zoom Platformu

Sürdürülebilirlik Konuşmaları serisinin 12.sinde gıda güvencesi ve güvenliği konularına odaklandık. Etkinliğin konuşmacısı, Ryerson Üniversitesi öğretim görevlisi ve International Sociological Association Araştırma Komitesi Üyesi Prof. Mustafa Koç oldu. Konuşma Uygulamalı Bilimler Yüksekokulu’ndan Dr. Öğr. Üyesi Candan Türkkan'ın kolaylaştırıcılığında gerçekleştirildi. 

 

 

Detaylı Bilgi

Sürdürülebilirlik Atölyesi - İklim Değişikliği ve İş Dünyası: Şirketler İçin Risk mi Fırsat mı? Sertifikalı Atölye Programı

14 Aralık 2019 Cumartesi, 09:30 – 17:30

Özyegin Üniversitesi ÖzÜ X - B27

‘İklim Değişikliği ve İş Dünyası: Şirketler için Risk mi Fırsat mı?’ başlıklı Sürdürülebilirlik Atölyesi 14 Aralık Cumartesi ÖzÜ X’te gerçekleşti. Profesyonel Gelişim ve Sektörel Eğitim Koordinatörü Melda Alpaydın, Sürdürülebilirlik Platformu Eğitim Koordinatörü Dr Damla Durak Uşar ve TSKB Escarus Sürdürülebilirlik Danışmanlığı Ceo’su Dr Kubilay Kavak’ın sunumlarının ardından gruplar vaka çalışmalarına başladı. Günün sonunda her grup vaka çalışmalarının sunumunu yaptı ve sertifika takdimi ile atölye sona erdi.

Sürdürülebilirlik Konuşmaları 11 - 'ATIK'

29 Kasım Cuma, 13:00 – 14:00

Özyegin Üniversitesi ÖzÜ X - B27

HSE'nin koordinatörü Hikmet Taşdemir’in konuşmacılığını yaptığı Sürdürülebilirlik Konuşmaları serisinin 11.si olan ‘Atık’ bugün gerçekleşti. Konuşma boyunca Özyeğin’in atıkları, atık döngüsü, geri dönüşüm ve ileri dönüşümdeki uygulamaları hakkında sohbet ettik.

İnsan Odaklı Tasarım Atölyesi - Biyofilik Tasarım Atölye Programı

17 Aralık Salı, 09:30 – 13:30

Özyegin Üniversitesi ÖzÜ X - B04

‘İnsan Odaklı Tasarım’ başlıklı Biyofilik Tasarım Atölyesi 17 Aralık Salı günü ÖzÜ X’te gerçekleşti. Interface firmasından Neslihan Küçükaslan’ın biyofili, biyofilik tasarım ve biyofilik tasarımın gelecekteki önemine vurgu yaptığı açılış sunumunun ardından öğrenciler gruplara ayrılarak verilen hazır kat planı üzerinde seçtikleri biyofilik tasarım prensiplerini uygulamaya başladılar. Atölye öğrencilerin maket ve eskiz çalışmalarını sunmasıyla sona erdi.

Sürdürülebilirlik Çalıştayları 1 - Ulaşımda Sosyo-Teknik Etkileşimler | İnsan x Taşıt x Mobil Teknolojiler

31 Ekim 2019, ÖzÜ - X, 09:30 - 16:00

31 Ekim Dünya Kentler Günü’nde Ulaşımda Sosyo-Teknik Etkileşimler Çalıştayı Özyeğin Üniversitesi Sürdürülebilirlik Platformu ile gerçekleştirildi. Bu çalıştay ile kentsel ulaşım teknolojilerinin adaptasyonu sürecinde paydaşlar arasındaki iletişim problemlerinden kaynaklanan boşluğun kapatılması amaçlandı. Kentsel ulaşım ve hareketlilik alanında katılımcıların çeşitliliği hedeflendi. 18 katılımcının 4’ü İBB; 10’u sektör; 3’ü de STK üst düzey temsilcisiydi. Sektör temsilcileri de kendi içerisinde çeşitlilik gösterdi. Ausis, Zuppin, Rezervist, Zipcar, E-şarj, İDO, İETT, Oto Koç, Volvo, Siemens Mobility Ulaşım Sistemleri.

Çalıştay Ebru Tekin Bilbil, Okan Pala, Özlem Bahadır, Damla Durak Uşar tarafından yürütüldü. 

Türkiye'de Tarım, Gıda ve Değişen/meyen Pratikler

16 Ekim 2019 - Dünya Gıda Günü Konferansı

Birleşmiş Milletler Gıda ve Tarım Örgütü'nün (FAO) kuruluş tarihi olan 16 Ekim, her yıl Dünya Gıda Günü olarak kutlanmaktadır. Bu bağlamda, Özyeğin Üniversitesi bünyesinde, 2030 yılına kadar açlık ve yetersiz beslenmenin her biçimini sona erdirmeyi ve başta çocuklar olmak üzere tüm insanların yıl boyunca yeterli besine sahip olmasını amaçlayan Açlığa Son (Sürdürülebilir Kalkınma Amacı 2) kapsamındaki alt hedefleri tartışmak adına "Türkiye'de Tarım, Gıda ve Değişen/meyen Pratikler" başlıklı bir konferans düzenlenmiştir. Konferansta, Türkiye’deki tarımsal dönüşümün farklı yönleri ile gıda sistemleri arasındaki ilişki incelendi.

Sürdürülebilirlik Konuşmaları 9 - Çevre Sorunları, Temiz Enerji ve İş Dünyasının Rolü

2 Nisan 2019, ÖzÜ - X, 09:30 - 10:30

Sürdürülebilirlik Konuşmaları seminer serisi, Özyeğin Üniversitesi Sürdürülebilirlik Platformu tarafından, üniversitemizin 10. Yıl Etkinlikleri çerçevesinde düzenlendi.  Serinin sekizincisinin konuğu Ernst & Young, İklim Değişikliği ve Sürdürülebilirlik Hizmetleri Direktörü, Richard Betts. Sayın Betts konuşmasında güncel çevre sorunları hakkında bilgi verip bu sorunların çözümü için alternatif enerjinin kullanımı konusuna odaklandı. Daha sonra da alternatif enerji hususunda iş dünyasının yapabileceklerini anlattı. 

Sürdürülebilirlik Konuşmaları 10 - İnsani Gelişmişlik ve Yetenek Yaklaşımı: Türkiye'de Eşitsizlikler

16 Nisan 2019, ÖzÜ - X,  14:00 - 15:00

Sürdürülebilirlik Konuşmaları seminer serisi, Özyeğin Üniversitesi Sürdürülebilirlik Platformu tarafından, üniversitemizin 10. Yıl Etkinlikleri çerçevesinde düzenlendi.  Serinin onuncu konuşmasının konuğu Bilgi Üniversitesi Sosyal ve Beşeri Bilimler Fakültesi Dekanı ve aynı üniversitenin Göç Çalışmaları Uygulama ve Araştırma Merkezi Müdürü Prof. Dr. Pınar Uyan Semerci.  Prof Uyan Semerci, İngilizce olarak gerçekleştirdiği konuşmasında insani gelişmişlik kavramı üzerinde durup, Türkiye'yi bu kavram çerçevesinde değerlendirdi. Bu değerlendirmesinde kırılgan gruplar üzerinde (örneğin çocuk yoksulluğu ve çocuk işçiliği bağlamında çocuklar) bilgilerini paylaşıldı.

6. Yerel ve Kırsal Kalkınma Uzmanlık Eğitimi Sertifika Programı

9 - 13 Eylül 2019 

Hüsnü M. Özyeğin Vakfı ve Özyeğin Üniversitesi işbirliğinde “Yerel ve Kırsal Kalkınma Uzmanlık Eğitimi Sertifika Programı 9 - 13 Eylül tarihleri arasında düzenlendi. 

Bu yıl 6.sı düzenlediğimiz sertifika programı, alanlarında yetkin akademisyenler tarafından verilen derslerle beraber, 3 panel, 2 atölye çalışması ve 1 teknik geziye de ev sahipliği yaptı.

Program sonunda katılımcılar Özyeğin Üniversitesi Yerel ve Kırsal Kalkınma Uzmanlık Eğitimi Sertifikası’nı almaya hak kazandılar.

Sürdürülebilirlik Konuşmaları 7 - Dünya’da ve Türkiye’de Toplumsal Cinsiyet Eşitliği ve Siyaset

6 Mart 2019, ÖzÜ - X,  11:00 - 12:00

Özyeğin Üniversitesi Sürdürülebilirlik Platformu’nun, üniversitemizin 10. Yıl Etkinlikleri çerçevesinde düzenlediği ve sürdürülebilirliği değişik boyutları ile ele alarak sürdürülebilirlik konusunda bilgi birikimimizi derinleştirip ufkumuzu genişletmeyi hedefleyen Sürdürülebilirlik Konuşmaları’nın yedincisi Dünya Kadınlar Günü etkinlikleri özelinde Gülseren Onanç’ın "Dünya’da ve Türkiye’de Toplumsal Cinsiyet Eşitliği ve Siyaset" konulu konuşması ile gerçekleştiriliyor.

Gülseren Onanç, konuşmasında Dünya'da ve Türkiye’de kadına yönelik eşitsizlik ve adaletsizliklerden bahsedip siyasete katılımda kadının önündeki engellerin neler olduğuna değindi. Akabinde dünyada yükselen kadın dalgasının neden önemli olduğunu anlatarak bireylere düşen sorumlulukların altını çizdi.  

Detaylı Bilgi

Sürdürülebilirlik Konuşmaları 8 - Çiftlikten Sofralara Sürdürülebilirlik - SÜTAŞ

15 Mart 2019, ÖzÜ - X, 12:30 - 13:30

Özyeğin Üniversitesi Sürdürülebilirlik Platformu’nun, üniversitemizin 10. Yıl Etkinlikleri çerçevesinde düzenlediği Sürdürülebilirlik Konuşmaları’nın dokuzuncusundaki konuğumuz Sütaş oldu. Sürdürülebilirlik alanında önemli çalışmaları olan firmanın Kurumsal İlişkiler Koordinatörü Sayın Fatma Can Sağlık iklim değişikliği ve bunun taım sektörü üzerindeki etkisine değinerek sürdürülebilirliğin önemini vurguladı. Daha sonra Sütaş'ın sürdürülebilirlik yaklaşımı ve faaliyetlerini anlatan Sn Sağlık, Sütaş’ın uyguladığı Çiftikten Sofralara entegre iş modelinin aynı zamanda, sütçülükte döngüselliğe ve biyoekonomiye geçişe nasıl olanak tanıdığını anlattı.

Sürdürülebilirlik Konuşmaları 6 - Çevre ve İnsan: Sunum ve Fotoğraf Sergisi

20 Şubat 2019, Forum Alanı
Sunum: 13:00 - 14:00
Fotoğraf Sergisi Açılışı: 14:15

Özyeğin Üniversitesi Sürdürülebilirlik Platformu’nun, üniversitemizin 10. Yıl Etkinlikleri çerçevesinde düzenlediği Sürdürülebilirlik Konuşmaları’nın altıncısı mezunlarımızdan Utku Kuran'ın Tanzanya'daki çevre sorunları ile ilgili sunumu ve fotoğraf sergisi ile gerçekleştirildi.  Fotoğraf sergisi 6 Mart 2019 tarihine kadar gezilebilecek şekilde düzenlendi.

Detaylı Bilgi

Özyeğin Üniversitesi – TÜSİAD Sürdürülebilir Kalkınma Forumu İlk Çalışmasının Bulgularını Paylaştı

14 Aralık 2018 - 09:30 - 12:30

10. yılını kutlayan Özyeğin Üniversitesi ve TÜSİAD’ın ortak girişimi olan Sürdürülebilir Kalkınma Forumu’nun (SKF) ilk bilimsel araştırması olan “Sektörel Sürdürülebilirlik Araştırması: Kimya, Petrol ve Kauçuk/Plastik Sektörleri” Toplantısı, 14 Aralık 2018 tarihinde 09.30 - 12.00 saatleri arasında TÜSİAD Genel Sekreterliği Konferans Salonu’nda (Taksim) gerçekleştirildi. 

Detaylı Bilgi

Sürdürülebilirlik Konuşmaları 4 - Dünya Toprak Günü Etkinliği - Toprak ve Gıda

5 Aralık 2018 - 13:40 - 14:30

Özyeğin Üniversitesi Sürdürülebilirlik Platformu’nun, üniversitemizin 10. Yıl Etkinlikleri çerçevesinde düzenlediği ve sürdürülebilirliği değişik boyutları ile ele alarak sürdürülebilirlik konusunda bilgi birikimimizi derinleştirip ufkumuzu genişletmeyi hedefleyen Sürdürülebilirlik Konuşmaları’nın dördüncüsü Dünya Toprak Günü’nde “Toprak ve Gıda” başlığı ile düzenlendi.

Detaylı Bilgi

Sürdürülebilirlik Konuşmaları 5 - Çevre Kirliliği ve İklim Değişikliği

19 Aralık 2018 - 09:30 - 12:30

Özyeğin Üniversitesi Sürdürülebilirlik Platformu’nun, üniversitemizin 10. Yıl Etkinlikleri çerçevesinde düzenlediği ve sürdürülebilirliği değişik boyutları ile ele alarak sürdürülebilirlik konusunda bilgi birikimimizi derinleştirip ufkumuzu genişletmeyi hedefleyen Sürdürülebilirlik Konuşmaları’nın beşincisinin konusu çevre kirliliği ve iklim değişikliğiydi.

Detaylı Bilgi

Sürdürülebilirlik Konuşmaları 2 - Alternatif Enerji ve Sürdürülebilir Kalkınma

31 Ekim 2018 - 13:40 - 14:30

Özyeğin Üniversitesi Sürdürülebilirlik Platformu’nun, üniversitemizin 10. Yıl Etkinlikleri çerçevesinde düzenlediği ve sürdürülebilirliği değişik boyutları ile ele alarak sürdürülebilirlik konusunda bilgi birikimimizi derinleştirip ufkumuzu genişletmeyi hedefleyen Sürdürülebilirlik Konuşmaları Alternatif Enerji ve Sürdürülebilir Kalkınma Paneli ile devam etti.

Detaylı Bilgi

Sürdürülebilirlik Konuşmaları 3 - Türkiye’deki İşletmelerde ve TOFAŞ’ta Sürdürülebilirlik

14 Kasım 2018 - 13:40 - 14:30

Özyeğin Üniversitesi Sürdürülebilirlik Platformu’nun, üniversitemizin 10. Yıl Etkinlikleriçerçevesinde düzenlediği ve sürdürülebilirliği değişik boyutları ile ele alarak sürdürülebilirlik konusunda bilgi birikimimizi derinleştirip ufkumuzu genişletmeyi hedefleyen Sürdürülebilirlik Konuşmaları’nın üçüncüsünün konusu “Türkiye'de İşletmelerde Sürdürülebilirlik ve TOFAŞ Örneği” oldu.

Detaylı Bilgi

Sürdürülebilirlik Konuşmaları 1 - Mavi Gezegen mi Plastik Gezegen mi?

25 Ekim 2018 - 13:40 - 14:30

Özyeğin Üniversitesi Sürdürülebilirlik Platformu, üniversitemizin 10. Yıl Etkinlikleri çerçevesinde sürdürülebilirliği değişik boyutları ile ele alan ve sürdürülebilirlik konusunda bilgi birikimimizi derinleştirerek ufkumuzu genişletmeyi hedefleyen Sürdürülebilirlik Konuşmaları düzenliyor.  Serinin ilk konuğu Deniz Temiz TÜRMEPA Derneği Çevre ve Sürdürülebilirlik Koordinatörü Şeyda Dağdeviren Hill oldu.

Detaylı Bilgi

Küresel Hedeflere Erişmede Sivil Toplum Kuruluşları ve İş Dünyasının Rolleri ve İşbirliği Semineri

17 Mayıs 2018

TÜSİAD – ÖzÜ Sürdürülebilir Kalkınma Forumu’nun düzenlediği Sürdürülebilirlik Seminer Serisi, TÜSİAD Sürdürülebilir Kalkınma, Girişimcilik ve Yatırım Ortamı’ndan sorumlu Genel Sekreter Yardımcısı Melda Çele ile devam ediyor. Melda Çele 17 Mayıs 2018 Perşembe günü saat 10:45'de ÖzÜ-X Binası, B27 Tasarım Alanı’nda “Küresel Hedeflere Erişmede Sivil Toplum Kuruluşları ve İş Dünyasının Rolleri ve İşbirliği” konusunda yaptığı konuşma ile tüm öğrencilerimizi bilgilendirmiştir.   Sunumun ardından öğrencilerimizin sorduğu soruları yanıtlayan Sayın Çele’nin sunumu, öğrencilerimizle keyifli bir sohbetin ardından sona ermiştir.

Tasarım Alanı’nda İklim Değişikliği ile Mücadele Politikalarının Ekonomisi Semineri

8 Mayıs 2018

Doç. Dr. Voyvoda 8 Mayıs 2018 Salı günü saat 14:00'te ÖzÜ-X Binası, B27 Tasarım Alanı’nda İklim Değişikliği ile Mücadele Politikalarının Ekonomisi konusunda çok aydınlatıcı bir konuşma yapmıştır. Doç. Dr. Voyvoda konuşmasında Paris Anlaşması’nı izleyen dönemde, Türkiye’nin de giderek ekonominin karbon yoğunluğunu azaltma yönündeki küresel eğilime katılması gerekliliğinden yola çıkarak, Türkiye’de İklim Dostu Kalkınma için bir makroekonomik değerlendirme yapmış ve şu sorulara yanıt aramıştır:

  • 2oC hedefi kapsamında Türkiye’nin sorumlulukları nelerdir? Emisyon azaltım hedefi nedir? Ne olabilir?
  • Bu azaltım hedefini gerçekleştirebilmek için izlenecek politikalar paketinin unsurları neler olmalıdır?
  • Bu politikaların ekonomik etkileri orta – uzun dönemde neler olacaktır?

Okyanuslardaki Plastik Kirliliği Semineri

22 Mart 2018

Sürdürülebilirlik Seminer Serisi, Okyanuslardaki plastik kirliliğine dikkat çeken isimlerin başında gelen ve çevre sorunları üzerine çığır açıcı projeleri ile bilinen Douglas Woodring ile Dünya Su Günü’nde başladı. Douglas Woodring konuşmasında çarpıcı örneklerle okyanuslardaki plastik kirliliğinin boyutunu gözler önüne serdi.  Daha sonra bu kirliliğin kaynaklarını ortaya koyup, kendisinin ve başkanı olduğu Ocean Recovery Alliance’ın bu soruna çözüm için neler yaptığından ve herkesin bu sürece nasıl katkıda bulunabileceğini anlattı.  Seminer çok verimli bir soru cevap bölümü ile sona erdi.