Surdurulebilirlik Konusmalari 6 Etkinlik - 1.jpg
Surdurulebilirlik Konusmalari 6 Etkinlik - 2.jpg
Surdurulebilirlik Konusmalari 6 Etkinlik - 3.jpg
Surdurulebilirlik Konusmalari 6 Etkinlik - 4.jpg
Surdurulebilirlik Konusmalari 6 Etkinlik - 5.jpg
Surdurulebilirlik Konusmalari 6 Etkinlik - 6.jpg

Özyeğin Üniversitesi Sürdürülebilirlik Platformu’nun, üniversitemizin 10. Yıl Etkinlikleri çerçevesinde düzenlediği ve sürdürülebilirliği değişik boyutları ile ele alarak sürdürülebilirlik konusunda bilgi birikimimizi derinleştirip ufkumuzu genişletmeyi hedefleyen Sürdürülebilirlik Konuşmaları’nın altıncısı mezunlarımızdan Utku Kuran'ın Tanzanya'daki çevre sorunları ile ilgili sunumu ve fotoğraf sergisi ile gerçekleştirildi.

Utku, Üniversitemizden mezun olduktan hemen sonra Landscape and Conservation Mentors Organization (LCMO) gönüllüsü olarak Tanzanya'ya gitti. LCMO, araştırma, çevresel koruma ve toplumsal gelişmeyi birleştirerek, güvenilir su kaynaklarının eksikliği, yetersiz eğitim kaynakları, sürdürülemez doğal kaynak kullanımı ve insanlar ile vahşi yaşam arasındaki çatışma gibi birbirine bağlı sorunları inceliyor. Bölgede farklı aktiviteler ile bu konularda uygulamlar yapıyor.  Utku da Tanzanya’da bulunan Katavi Milli Parkı'na komşu 22 köyden biri olan Usevia köyünde bir ailenin yanında kalarak kadının ve çocuğun toplumdaki yerini, eğitimin yetersizliğini, temiz suya ulaşımın zorluklarını, açlığı, çevre ve insan arasındaki çatışmanın örneklerini gözlemledi. Gönüllü çalıştığı LCMO ile bölgedeki çevresel sorunların çözüm sürecine birebir katkıda bulunurken bölge ekosisteminin ve biyolojik çeşitliğinin önemini toplumlarla paylaşıp, çevresel koruma ve toplumsal gelişmeyi birleştirerek, bölgede çiftçilere ve özellikle öğrencilere doğal kaynak kullanımı ve insanlar ile vahşi yaşam arasındaki çatışmayı azaltacak aktivitelere destek verdi.  Aynı zamanda amatör fotoğrafçı da olan Utku, bu faaliyetlerde bulunurken oradaki tecrübelerini fotoğrafladı da. 

Sürdürülebilirlik Konuşmaları 6, Utku'nun Tanzanya'daki tecrübelerini aktaracağı bir sunumla başladı. Daha sonra ÖzÜ Zoom desteği ile gerçekleşen ve Utku'nun orada yaşadıklarını anlatan fotoğraf sergisinin açılışı ile devam etti.  İnsan ve Çevre konulu fotoğraf sergisi 6 Mart 2019'a kadar Forum Alanı'nda gezilebilecek. 

Konuşmanın tamamını izlemek için tıklayınız

Surdurulebilirlik Konusmalari 6 (Utku) - 3.jpg
Surdurulebilirlik Konusmalari 6 (Utku) - 4.jpg
Surdurulebilirlik Konusmalari 6 (Utku) - 7.jpg
Surdurulebilirlik Konusmalari 6 (Utku) - 4.jpg
Surdurulebilirlik Konusmalari 6 (Utku) - 8.jpg
Surdurulebilirlik Konusmalari 6 (Utku) - 5.jpg
Surdurulebilirlik Konusmalari 6 (Utku) - 9.jpg
surdurulebilirlik_konusmalari_6_utku_-_1.jpg
surdurulebilirlik_konusmalari_6_utku_-_6.jpg