blank.png
Ödüllerimiz

ÖzÜ’deki sürdürülebilirlik çalışmaları pek çok ödüle layık görülmüştür.  Bu ödüller Dünya Ekonomik Forumu ve GreenMetric gibi dünya çapında saygınlığa sahip ödüllerden oluşmaktadır.

Dünya Ekonomik Forumu

ISCN-GULF, her yıl Dünya Ekonomik Forumu’nda üniversitelerdeki sürdürülebilirlik uygulamalarından en iyilerini seçmektedir. ÖzÜ 2016, 2017 ve 2018’de bu en iyi uygulama vaka çalışmaları arasında yer alarak büyük bir başarıya imza atmıştır. Ayrıca ÖzÜ en iyi uygulamalarda yer alan ilk Türk üniversitesidir. Bu başarıya 2016 yılında “Sektörel Eğitim Programı”; 2017 yılında “İş Dünyasında Sürdürülebilirlik Eğitimi için Üç Katmanlı Yenilikçi bir Yaklaşım” uygulaması; 2018 yılında ise “Hukuk Klinikleri” çalışması ile layık görülmüştür.Bu ödüllere ilişkin raporlara aşağıdaki linklerden ulaşılabilir (raporlar İngilizce'dir)

GreenMetric

ÖzÜ’nün sürdürülebilirlik konusunda aldığı ödüller sadece bunlarla sınırlı değildir. ÖzÜ, 2015 yılından beri GreenMetric’de de yer almaktadır. GreenMetric 2010 senesinde Universitas Indonesia tarafından dünyadaki üniversiteleri çevreye etkileri açısından değerlendirmek amacıyla ortaya çıkmış bir inisiyatiftir. GreenMetric üniversiteleri altyapı, enerji ve iklim değişikliği, atık, su, ulaşım ve eğitim başlıklarında değerlendirerek puanlar vermekte ve üniversiteleri sıralamaktadır. ÖzÜ 2015 yılında Türk vakıf üniversiteleri arasında 1., 2016 ve 2017 yıllarında ise aynı kategoride 3. olmuştur.

İMSAD Geleceğe Yatırım Yarışması: Sürdürülebilirlik İyi Uygulama çalışmalarının değerlendirildiği Türkiye İMSAD Geleceğe Yatırım Ödülleri 28 Şubat 2019 Perşembe günü Türkiye İMSAD Üye Buluşmaları’nda sahiplerini buldu.  Toplam 27 projenin Ekonomi, Çevre ve Sosyal olarak tanımlanan üç alanda değerlendirildiği süreçte, Özyeğin Üniversitesi EÇEM Ekibi iki alanda birincilik ödülü aldı.  Ekonomi alanında BRICKER projesi ve Sosyal alanda YENİ NESİL projesi bu ödüller için seçildi.  Ödülleri merkez adına EÇEM Direktörü Prof. M. Pınar Mengüç ve Uzman Araştırmacı Yasemin Somuncu aldılar.

TÜBİTAK Girişimci ve Yenilikçi Üniversite Endeksi: TÜBİTAK 2012 yılından beri her yıl üniversiteleri girişimcilik ve yenilikçilik konusunda değerlendirmekte ve bu değerlendirmenin sonuçlarını Girişimci ve Yenilikçi Üniversite Endeksi olarak yayınlamaktadır.  Bu değerlendirme bilimsel ve teknolojik araştırma yetkinliği, fikri mülkiyet havuzu, işbirliği ve etkileşim, girişimcilik ve yenilikçilik kültürü ve ekonomik katkı ve ticarileşmeden oluşan 5 ana başlık üzerinden yapılmaktadır. ÖzÜ 2012’den beri bu endekste ilk 10 üniversite arasında yer alarak önemli bir başarıya imza atmıştır.  Daha spesifik olarak 2012 yılında bütün üniversiteler arasında 4, vakıf üniversiteleri arasında 3; 2013 yılında bütün üniversiteler arasında 7, vakıf üniversiteleri arasında 3; 2014 yılında bütün üniversiteler arasında 6, vakıf üniversiteleri arasında 5; 2015 yılında bütün üniversiteler arasında 7, vakıf üniversiteleri arasında 4; 2016 yılında bütün üniversiteler arasında 8, vakıf üniversiteleri arasında 4; 2017 yılında bütün üniversiteler arasında 9, vakıf üniversiteleri arasında 4. olarak önemli bir başarıya imza atmıştır.

ISCN Mansiyon Ödülü:  2014 yılında ÖzÜ’deki sürdürülebilirlik kavramı için oluşturulan orijinal bir model, SIAC, Uluslararası Sürdürülebilir Kampüs Ağı'nın (ISCN) MIT ve Harvard üniversitelerinin ortak ev sahipliğinde düzenlediği Yıllık Konferansı’nda ilk defa Türkiye’den bir model olarak sunulmuş, küresel finalist olarak seçilmiş ve Mansiyon Ödülü'nü almaya hak kazanmıştır.

IBM Global Üniversite Ödülleri: 2011 yılında, IBM’in her yıl tüm dünya genelinde yapılan değerlendirme sonucunda verdiği saygın IBM Global Üniversite ödüllerinden üçünü almaya hak kazandı.  Bu ödüllerden ikisi sürdürülebilirlik ile ilgili projelere verildi.  İlk olarak Prof. Dr. Pınar Mengüç ve Dr. Pınar Özuyar “Coherent Teachings of Energy, Environment and Economy to Build Smarter İstanbul 2050” projesi “IBM Smarter Planet Innovation (Akıllı Gezegen İnovasyon) Ödülü’ne layık görüldü.  Bu projede İstanbul gibi dünyanın en büyük metropollerinden biri küresel ısınmadan nasıl etkilenir? Bunun ekonomiye etkisi nasıl olur? İstanbul’un küresel ısınmayla uğrayacağı radikal bir değişim bölgeyi ne şekilde etkiler? İstanbul’un çevre sorunları enerji ve ekonomiden bağımsız düşünülebilir mi, çözülebilir mi?” sorularına cevap arıyor. EÇEM altında yürütülen bu projede, merkezin öncüsü olduğu “Sıfır İstanbul 2050” girişimiyle kamu ve özel sektörden paydaşları bir araya getirdiği atölye çalışmalarıyla bu konuyu bütüncül bir yaklaşımla ele alınıyor.

Özyeğin Üniversitesi İşletme Fakültesi’nden Erkan Yönder ve Kanada’nın York Üniversitesi’nden Avis  Devine’ın yazdığı “Decomposing the Value Effects of Sustainable Real Estate Investment: International Evidence” isimli çalışma Avrupa’nın önde gelen gayrimenkul yatırımcı topluluklarından INREV, IPF ve SPR tarafından, 2018 Nick Tyrrell Research Prize ödülüne layık görüldü. Ödül, her yıl gayrimenkul yatırımları üzerine yapılan uygulamalı çalışmalara veriliyor. Avis Devine ve Erkan Yönder 8 Mart 2018’de Londra’da organize edilen bir panelle çalışmalarını sunup ödüllerini teslim aldılar.

İkinci ödül ise Doç. Dr. Neşet Hikmet “Center for Business Analytics and Performance Management” projesi ile “Araştırma Destek Ödülleri (SUR)” ne layık görüldü. Doç. Dr. Hikmet bu çalışmasında sağlık sektörüne yönelik karar destek sistemi ve kaynak kullanımı yönetimi için entegre bir sistem geliştirmeyi hedeflemektedir.

Hukuk Fakültesi 4. sınıf öğrencimiz Miray Güldalı “7DayChallenge Projesi” için çektiği kısa film ile Çevre ve Şehircilik Bakanlığı Eğitim ve Yayın Dairesi Başkanlığı ev sahipliğinde Türkiye genelinde düzenlenen Sıfır Atık Yarışmasında üniversiteler arası kısa film kategorisinde ikincilik ödülü aldı. Konusu, israfı önleme ve atıklar olan yarışmaya ilişkin ayrıntılı bilgiye ve yarışma resmi sitesi https://www.sifiratikyarismasi.com üzerinden ulaşılabilir.

Özyeğin Üniversitesi Makina Mühendisliği Yüksek Lisans öğrencileri ve EÇEM (Enerji, Çevre ve Ekonomi Merkezi) Araştırmacıları Elif Gizem Tunçel ve Ebru Tatar, 'Go Green in The City' yarışmasında 19722 takım arasından yarı finali geçerek finale kalan 12 takımdan biri oldu. Ebru ve Elif Gizem, aynı zamanda “Women in Business Ödülü”ne de layık görüldüler.